FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU PENTRU COPII 100, 1000, 1000000 DE POVEȘTI

27 septembrie – 4 octombrie 2014

Ediția a X-a, București

PROGRAM

27 SEPTEMBRIE

11:00 ― ACASĂ, La Baracca-Testoni Ragazzi, Bologna, Italia ―Teatrul de Comedie, Sala Studio

11:00 ― PRINȚUL FERICIT, Teatrul Luceafărul Iași, România ―Palatul Naţional al Copiilor

17:00 ― ACASĂ, La Baracca-Testoni Ragazzi, Bologna, Italia ―Teatrul de Comedie, Sala Studio

19:00 ― AMINTIRI DIN COPILĂRIE, Teatrul Ion Creangă, București, România ―Palatul Naţional al Copiilor

28 SEPTEMBRIE

11:00 ― NOAPTE BUNĂ!, Trupa Hopa Trop, București, România ―Teatrul de Comedie (Sala Studio)

11:00 ― AMINTIRI DIN COPILĂRIE, Teatrul Ion Creangă, București, România ― Palatul Naţional al Copiilor

17:00 ― COCOS, Teatrul Ion Creangă, București, România ―Spectacol susținut pentru copii din centre de plasament ― Biblioteca Națională a României

18.00 ― DE-AŞ FI SCUFIŢA ROŞIE, Teatrul Ion Creangă, București, Romania ―Teatrul Excelsior

29 SEPTEMBRIE

10:00 ― ADEVĂRATUL REGE DIN AZIRIUT, Dramatichen Teatar, Targovishte, Bulgaria ―Teatrul Excelsior

11:00 ― CEI TREI PURCELUȘI, Trupa A fost odată ca niciodată, București, România ―Parcul Cişmigiu

11:00 ― PINGUINII MELOMANI, Teatrul Ion Creangă, București, România ― Spectacol pentru copii din centre de plasament ―Biblioteca Națională a României

17:00 ― UN LUP, O CAPRĂ ȘI TREI IEZI, Teatrul Ion Creangă, București, România ―Parcul Cişmigiu

19:00 ― BHRAVA!, L’anime, Barcelona, SpaniaTeatrul Excelsior

30 SEPTEMBRIE

10.00 ― BHRAVA!, L’anime, Barcelona, SpaniaTeatrul Excelsior

10.00 ― CUI I-E FRICĂ DE BAU-BAU?, Teatrul Țăndărică, București, România Teatrul Țăndărică

11:00 ― SPRE VRĂJITORUL DIN OZ, MiniArtShow, București, RomâniaParcul Cișmigiu

16:00 ― MUURTJEMUURTJE, Nat Gras, Anvers, BelgiaCentrul Naţional al Dansului Bucureşti (CNDB)

17:00 ― CAPRA CU TREI IEZI, Teatrul Țăndărică, București, RomâniaParcul Cișmigiu

18:00 ― LUMEA LUI PAPARIN, Teatrul Ion Creangă, București, RomâniaTeatrul Excelsior

19:00 ― MUURTJEMUURTJE, Nat Gras, Anvers, BelgiaCentrul Naţional al Dansului Bucureşti (CNDB)

1 OCTOMBRIE

10:00 ― MUURTJEMUURTJE, Nat Gras, Anvers, BelgiaCentrul Naţional al Dansului Bucureşti (CNDB)

10:00 ― HAINELE CELE NOI ALE PRINȚULUI, Teatrul Excelsior, București, RomâniaTeatrul Excelsior

11:00 ― MUZICANȚII DIN BREMEN, Teatrul Mignon, București, RomâniaParcul Cișmigiu

17:00 ― MUZICANȚII DIN BREMEN, Teatrul Mignon, București, RomâniaParcul Cișmigiu

17:00 ― FLUTURI (Farfalle), Compania TPO, Prato, Italia Palatul Naţional al Copiilor

18:00 ― ETC., Théâtre de la Guimbarde, Charleroi, BelgiaTeatrul de Comedie (Sala Studio)

19:00 ― ANOTIMPURI FERMECATE, Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia, OradeaTeatrul Excelsior

19:00 ― FLUTURI (Farfalle), Compania TPO, Prato, Italia Palatul Naţional al Copiilor

2 OCTOMBRIE

10:00 ― ETC., Théâtre de la Guimbarde, Charleroi, BelgiaTeatrul de Comedie (Sala Studio)

10:00 ― FLUIERUL FERMECAT, Teatrul Arlechino, Brașov, RomâniaTeatrul Excelsior

11:00 ― ATACUL CLOWNILOR (Attack of Clowns) Teatr na walizkach, PoloniaParcul Cişmigiu

17:00 ― ATACUL CLOWNILOR (Attack of Clowns) Teatr na walizkach, PoloniaParcul Cişmigiu

17:00 ― ÎMBRĂȚIȘĂRI (Hugs), Il Telaio, Brescia, ItaliaTeatrul Excelsior

18:00 ― ETC., Théâtre de la Guimbarde, Charleroi, BelgiaTeatrul de Comedie (Sala Studio)

18:00 ― PARADA ALBĂ (White Parade),  Mr. Pejo’s Wondering Dolls, St. Petersburg, Rusia, Str.  Lipscani

19:00 ― ÎMBRĂȚIȘĂRI (Hugs), Il Telaio, Brescia, ItaliaTeatrul Excelsior

3 OCTOMBRIE

11:00 ― COCOȘELUL NEASCULTĂTOR, Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian”, București, România ― Parcul Cișmigiu

17:00 ― SPECTACULOASELE BALOANE DE SĂPUN (The Amazing Bubble Man), Louis Pearl, Oakland, California, S.U.A.―Teatrul Excelsior

17:00 ― AVENTURILE LUI HERMANN, Lumea lui Momo, București, RomâniaParcul Cișmigiu

18:00 ― PARADA ALBĂ (White Parade),  Mr. Pejo’s Wondering Dolls, St. Petersburg, Rusia, Str.  Lipscani

19:00 ― SPECTACULOASELE BALOANE DE SĂPUN (The Amazing Bubble Man), Louis Pearl, Oakland, California, S.U.A.―Teatrul Excelsior

4 OCTOMBRIE

11.00 ― PRÂSLEA CEL VOINIC … LA MINTE, Teatrul Municipal Bacovia, Bacău, RomâniaTeatrul Excelsior

17:00 ― PARADA ALBĂ (White Parade),  Mr. Pejo’s Wondering Dolls, St. Petersburg, Rusia, Str.  Lipscani

18:00 ― FESTIVITATEA DE ÎNCHIDERE ―Teatrul Excelsior 

ATELIERE PENTRU COPII

  • ATELIER PENTRU COPII, MiniArtShow

30 Septembrie ‒ Ora 14:00 ‒ Parcul Cișmigiu

  • PANTOMIMĂ ȘI IMPROVIZAȚIE TEATRALĂ

Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian”

2 Octombrie ‒ Ora 15:00 ‒ Parcul Cișmigiu

  • ATELIER PENTRU COPII, Lumea lui Momo

3 Octombrie – Ora 15:00 ‒ Parcul Cișmigiu

Accesul la ateliere este gratuit, în limita locurilor disponibile.

EVENIMENTE PENTRU PROFESIONIȘTI DIN DOMENIUL TEATRULUI (PENTRU COPII)

  • WORKSHOP  FREE YOUR MIND, AND THE REST WILL FOLLOW

Coordonator: Michal Svironi

30.09, 01 & 02.10 ― 10:00 ‒ Casa de Balet

  • WORKSHOP PRESENT/PRESENCE

Coordonator: Yaara Peraah

30.09, 01 & 02.10 ― 10:00 ‒ Casa de Balet

  • DEZBATERE: COPRODUCȚII între teatrele

pentru copii din România și străinătate

3 Octombrie ― 14:00 ‒ Biblioteca Națională a României

BILETELE pentru spectacole sunt disponibile în rețeaua Eventim – online, pe website-ul www.eventim.ro, dar și la magazinele partenere: Germanos, Domo, Vodafone, Orange, Librăriile Cărturești și Humanitas. Acestea se pot achiziționa și de la Casa de Bilete special amenajată la sediul Teatrului Ion Creangă (momentan aflat în renovare) din Str. Piața Amzei, nr. 13.

Leave a Reply